İnternet Hız Testi & Speed Test

Hız Testinden Önce Yapılması Gerekenler

Hız testi yaparken aktif olarak interneti kullanmanız durumunda sonuçlar tam değerleri yansıtmayabilir. Test öncesinde aşağıdakilerden birinin açık veya aktif olarak kullanılmadığından emin olun.

  • YouTube, Dailymotino, Vimeo ve benzeri bir video platformundan oynatılan medyayı durdurunuz.
  • Spotify, Deezer, Tidal ve benzeri bir müzik dinleme platformundan oynatılan medyayı durdurunuz.
  • Chrome, Internet Explorer, Microsoft Edge, Firefox, Opera gibi bir web tarayıcısından indirilen herhangi bir dosya.
  • Aktif olarak indirilen Microsoft Windows, MacOS ya da Linux işletim sistemi güncellemesi varsa kapatınız.
  • Cep telefonu, tablet gibi ek cihazlarınız hız testi yaptığınız cihaz üzerinden hotspot ile bağlıysa erişimi test bitene kadar kesiniz. Hotspot erişimi kesilmezse bu cihazlar üzerinden indirilen uygulama ya da güncellemeler hız testine olumsuz etki edecektir.
  • Steam, Epic Games gibi oyun platformlarından yüklenen veya güncellenen oyunların hız testine etkisi olacaktır.
  • Microsoft Store, Apple Store gibi uygulama mağazalarından yapılan indirmeler ve güncellemelerin durdurulduğundan emin olun.
  • İnternet bağlantınızı farklı kullanıcılarla paylaşıyorsanız test bitene kadar yukarıda bulunan işlemleri yapmadıklarından emin olun.

Kablolu ve Kablosuz Bağlantının Hız Testin Etkisi Nedir?

Hız testi yaparken en iyi sonucu kablolu ağ bağlantısı ile alabilirsiniz. Eğer kablobu bağlantı imkanınız yoksa ve kablosuz bağlantı üzerinden hız testi yapmak zorundaysanız mutlaka cihazınızın modeme yakın olduğundan ve tam sinyal gücünü aldığınızdan emin olun.

Yeni nesil modemlerde bulunan 5Ghz frekans teknolojisi ile daha yüksek boyutlarda veri akışı sağlandığından 2Ghz frekanslı cihazlara göre daha net sonuçlar verecektir. Aynı zamanda bulunduğunuz ortanda kablosuz ağa bağlı cihazların yopunluğu da hız testini etkileyebilir. Modeme kapasitesinden fazla cihaz bağlı olduğunda veri yolu yavaşlayacaktır ve sizin kablosuz bağlantı üzerinden veri akışını sıkıntıya sokacaktır.

İnternet Hız Testi Nedir?

Bulut.net.tr İnternet Hız Testi sayfasından yaptığınız ölçümleme internete bağlandığınız hız performansını ölçer ve analiz eder. Test sonucunda aldığınız değerler bir çok kritere bağlı olarak değişmektedir. Ancak çoğunlukla internetinizle ilgili bir sorun varsa ilk testi yaparak sorunu anlamanızda yardımcı olacaktır.

İnternet Servis Sağlayıcınız bağlı olduğunuz abonelik ile size bir hız limiti tanımlar. Örneğin 16mbit download seviyesinde limitli bir paket kullanıyorsanız en iyi durumda 16mbit hızı görebilirsiniz. Ancak bu değerler her zaman en iyi sonucu alacağınız anlamına gelmez. İnternetin size servis ediliği santrale olan uzaklığınızdan tutun da kullandığınız modem ve bağlantı tipine göre hızlarda değişiklik görebilirsiniz.